Stanislava Jarolímková

- novinářka a spisovatelka


PRAŽSKÁ OKÉNKA

aneb křivolaké putování Prahou


Tato moje osmá pragensie vznikla díky průvodkyni a copywriterce paní Kristýně Makové, která mi nabídla, že pro mne založí na svém portálu „Praha křížem krážem“ rubriku nazvanou „Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové“.

Nabídku jsem ráda přijala, a tak se počátkem roku 2021 začal každý pátek objevovat jeden „okénkový“ text, obsahující pokud možno nové a snadno zapamatovatelné zajímavosti, doplněné kresbami Jiřího Filípka a Karla Benetky a snímky Miloslava Čecha.

Aby se s texty mého webového „Pražského okénka“ mohli seznámit i čtenáři, kteří nemají možnost sledovat jeho elektronickou verzi, rozhodla jsem se dát těmto textům knižní podobu, která je doplněna a rozšířena o další témata.

O titul projevilo zájem přední pražské nakladatelství Euromedia, které v roce 2013 a znovu v roce 2019 vydalo (kromě Slavných Češek a jejich blízkých a Slavných Čechů a jejich blízkých) moje dvoudílné Netradiční procházky Prahou, ilustrované Karlem Benetkou a doplněné fotografiemi Miloslava Čecha.

Doufám, že moje osmá pragensie si rovněž nalezne své čtenáře. Nabízí totiž taková témata jako například: kdy si mohli Pražané nakoupit první čokoládové kolekce s figurkami, jakou nejtěžší zátěž snášel sedmadvacet let Karlův most, kde se nacházelo první Maroldovo panoráma, kde a proč se v Praze málem utopil František Křižík, že Národní divadlo neshořelo, ale „pouze“ ve svůj prospěch vyhořelo, jakou roli měl podstavec sochy Bruncvík, kdy vznikla schodiště do Korunní komory a odkdy má Pražský hrad výtah se stropem potaženým kůžemi ještěrů.

Pohodové počtení vám přeje
Stanislava Jarolímková

Víte,