Anotace | Obsah | Ukázky | Ilustrace | Zpět na přehled knih |
---|
Cílem této knihy je představit Prahu tak, jak ji (možná) neznají ani mnozí zdejší rodáci. I když zůstaneme většinou v centru, najdeme tu společně řadu zajímavostí, jichž si ne vždy všímáme nebo o nichž nemáme dokonce ani tušení. Pro tento I. díl jsem zvolila 15 smysluplně dlouhých procházek po známých náměstích, ulicích a místech pravého vltavského břehu, tj. Starého a Nového Města pražského a Vyšehradu, které lze snadno zvládnout pěšky; pouze na Vyšehrad je rychlejší dojet metrem.
Čtenáři stačí jediné: vybrat si trasu, kterou by rád prošel, vzít si tuto knížku, jít a jen se dívat. Kdo je nadmíru zvídavý, může si přibalit i dalekohled, protože mnoho krásných zdobných prvků se nachází na fasádě nejvyšších pater budov.
Text nabízí odpovědi na takové otázky, jako proč měla Staroměstská radnice od počátku 15. do počátku 16. století venkovní kamenné schodiště zdobené erby konšelů a vedoucí do prvního patra, kde stála první pražská telefonní budka a kde sídlila první telefonní ústředna, kam se můžeme zajít podívat na snad nejznámější pražské klíčové střílny a jaký měly smysl, kdo se ujal prvních pět let pobytu v Praze kostry plejtváka myšoka (nesprávně zvaného velryba), kam měl sahat megalomanský nástupce náměstí Republiky zvaný náměstí Budovatelů, kolik místností má Obecní dům, co večeřel před jedním pražským utkáním slavný zápasník Gustaf Frištejnský a kde byly v Praze instalovány první odpadkové koše. Odpovědi se ovšem dočká i ten, koho zajímá, jak to vypadalo, když Podskaláci hospodyňkám na chodníku štípali a řezali dříví, kudy lze do Národního divadla dopravovat dodnes náklady přímo z lodí, kde měl restauraci dědeček Jana Wericha, proč v roce 1968 ostřelovaly kulomety na sovětských tancích Národní muzeum, z kterého pražského hotelu řídil záchranu 669 židovských dětí Nicholas Winton, kde najdeme Foucaultovo kyvadlo, kam můžeme jít navštívit havrana Rumburaka a odkud zpívala Ema Destinnová tak, že ji bylo slyšet na Císařském ostrově.
Text je doplněn
U všech ulic a náměstí používám současné názvy a pro případ potřeby jsem připojila i Slovníček architektonických pojmů.
Zdůrazňuji, že tato kniha nabízí informace, které v takovéto formě a míře neobsahuje žádná z mých pěti dosud vydaných pragensií.