Anotace | Obsah | Ukázky | Ilustrace | Zpět na přehled knih |
---|
Nepatřím k autorům tvrdícím, že tradiční český jídelníček je třeba bez výjimek zatratit a nahradit ho „zázračnou“ zdravou výživou. Zaprvé si pod pojmem „zdravá výživa“ nepředstavují všichni totéž, zadruhé žádný jídelníček není stoprocentní zárukou zdraví a zatřetí věřím tomu, že strava má být vyvážená, takže zredukovat ji na obilná zrna doplněná tu a tam mrkvičkou nepokládám za správné.
Jsem toho názoru, že postačí, když přestaneme považovat zejména celozrnné obiloviny a semena za potravu vhodnou pouze pro podivíny a drůbež a když si zvykneme mít občas na talíři jídla ze surovin, na něž naše společnost pozapomněla, byť mají prokazatelně pozitivní vliv na lidský organismus: mám na mysli (kromě zeleniny a ovoce) nevymílané obiloviny, luštěniny, semena a ořechy.
Proto jsem jim věnovala tuto knížku.
Než jsem se pustila do psaní, ověřila jsem si v malém průzkumu, že stále ještě mnozí lidé (tehdy včetně mne)
Začala jsem tedy sbírat informace, nakupovala jsem suroviny a vařila z nich. Recepty, které jsou výsledkem
tohoto mého snažení, jsem většinou sama odzkoušela; menší část z nich mi laskavě poskytli příbuzní a známí
a já je s jejich svolením poupravila tak, aby odpovídaly mým stravovacím návykům.
Až na několik výjimek (zařazených spíše pro úplnost) nejsou tyto recepty časově náročné ani mimořádně pracné
a šikovní ctitelé vaření je mohou snadno obměňovat a přizpůsobovat chutím svým, event. členů své rodiny.
Důsledně uvádím množství vody i dobu přípravy základních surovin; podíl dalších použitých ingrediencí
ponechávám většinou na fantazii kuchařek a kuchařů.
Na konci knihy jsem připojila několik rad pro ty, kteří by si chtěli některé použité suroviny sami vypěstovat. Na závěr si dovolím ještě poznámku k přísadám označovaným písmenem E, před nimiž v těchto dnech opět varuje anonymní mail. Do potravin včetně pečiva jsou přidávány proti spékání, slouží k barvení apod., ovšem podle odborníků jsou testovány a klinicky ověřovány a jejich množství v dané potravině stanovuje komoditní vyhláška. Díky tomu při běžném jídelníčku (tedy neživí-li se někdo pouze lízátky či bonbony, kde je „éček“ nejvíce) nehrozí strávníkovi z jejich strany žádné nebezpečí.
„Zrní“ není určeno jen pro podivíny a drůbež, jak ukazuje tento průvodce světem celozrnných obilovin, luštěnin, ořechů a semen. Nabízí cenné rady a zajímavosti týkající se 30 druhů těchto plodin, které by neměly chybět ve vašem jídelníčku. Dozvíte se něco z jejich historie, i proč jsou pro nás tak důležité či jak je nejlépe uskladnit a připravit. V knize najdete spoustu rad a receptů. Naučíte se připravovat kuskus, bulgur, cizrnu, jáhly, pohanku, dozvíte se, jak používat piniové oříšky či lněné semínko, a mnoho dalších užitečných informací.