Stanislava Jarolímková

- novinářka a spisovatelka


Jak připravovat obiloviny, luštěniny, semena a ořechy


Jdi na ukázku:
1. Ukázka z kapitoly „Formy obilovin na trhu“
2. Ukázka z kapitoly „Cizrna“
3. Ukázka z kapitoly „Lněné semínko“


1. Ukázka z kapitoly „Formy obilovin na trhu“

Ačkoliv nabídka obilovin na dnešním trhu je široká, má to jeden háček: ne vždy výrobci zákazníkovi vysvětlí, o jaký výrobek se jedná a jak s ním má nakládat.
Proto si nyní představíme základní formy obilovin, s nimiž se můžeme setkat, a podíváme se na jejich stručnou charakteristiku.

Na závěr přidám ještě jedno nepříliš potěšitelné zjištění: většina tmavého pečiva, které nám nabízí současný trh, není připravena z nevymílaných obilných zrn, ale svoji lákavou hnědou barvu získala barvením! Výjimku tvoří pečivo, které obsahuje zřetelně viditelná zrna nebo jehož složení je např. uvedeno na obalu.
Tento fakt považuji za další důvod, proč se zajímat o celozrnné obiloviny.



2. Ukázka z kapitoly „Cizrna“

Cizrna (římský hrách, cícer, chickpea) (Cicer) patří do čeledi bobovitých; známo je 14 druhů, z nichž se jako luštěnina pěstuje cizrna beraní (Cicer arietinum L.). Semena bývají buď tmavší a menší, nebo světlá a větší. Obsahují zejména bílkoviny, vlákninu, minerální látky (vápník, železo, draslík, hořčík, mangan) a vitaminy. Za zmínku stojí i to, že se vyznačuje zajímavou oříškovou chutí a je prý také méně nadýmavá, takže ji mohou konzumovat například i nastávající maminky. Střední Východ připisuje cizrně afrodisiakální účinky.
Můžeme ji využívat ve formě celých zrn, nebo ve formě cizrnové mouky.
Protože cizrna má nectnosti luštěnin, měli bychom ji před tepelnou úpravou namáčet a přidávat do ní bylinky zmírňující nadýmání – tj. majoránku, saturejku, kmín, fenykl či bazalku. Můžeme ji připravovat jako přílohu, nebo ji využívat jako vložku do polévek či ve formě pomazánek.

RECEPTY
Vařená cizrna
Cizrnu na šest hodin namočíme do trojnásobku vody. Pak vodu slijeme, cizrnu propláchneme, zalijeme novou vodou (na 225 g cizrny dáme dva litry vody) a vaříme s bylinkami mírnícími nadýmání (majoránka, saturejka, kmín, bazalka, fenykl) v tlakovém hrnci 40 minut. V obyčejném hrnci bychom na to potřebovali asi 1—2 hodiny. Solíme po uvaření.

Polévka z cizrny s libečkem
Cizrnu namočíme a společně s bylinkami zmírňujícími nadýmání (majoránka, saturejka, kmín, bazalka, fenykl), uvaříme ve větším množství nové vody, do níž dáme vyvařit větvičku lístků libečku. Ke konci varu můžeme přidat kolečka párků či klobásy, zahustíme jíškou a po odstavení osolíme a dochutíme česnekem, event. kouskem syrového másla.

Cizrna s drůbežím masem a zeleninou
Vařenou a ještě teplou cizrnu smícháme s podušeným, na kousky nakrájeným kuřecím nebo krůtím masem, dušenými rajčaty a paprikami. Ochutíme syrovou sekanou cibulkou a nasekaným kerblíkem a podáváme s kysanou sladkokyselou zeleninou.

Cizrna s vepřovým masem a sladkokyselou omáčkou
Cizrnu uvaříme. Vepřové maso nakrájíme na kostičky, osolíme, opepříme, vložíme na olej, osmahneme, zaprášíme mletou pálivou paprikou, zalijeme dezertním vínem a vodou či vývarem a dáme dusit. Mezitím si připravíme sladkokyselou omáčku: na osmahnutou a na větší kousky nasekanou cibuli vložíme na kolečka nakrájený česnek, zalijeme vývarem a přidáme dle chuti worcester, cukr a ocet. Za stálého míchání povaříme a zahustíme kukuřičným škrobem rozmíchaným v troše vody. Okapanou cizrnu promícháme s dušeným masem a s omáčkou. Na talířích posypeme jemně nakrájenou pažitkou.

Cizrna s klobásou a pomerančovou omáčkou
Cizrnu dáme vařit společně s bylinkami zmírňujícími nadýmání (majoránka, saturejka, kmín, bazalka, fenykl). Klobásu nakrájenou na kolečka osmahneme na cibulce, zalijeme trochou kysané smetany, přidáme nakrájený pomeranč a pomerančovou šťávu, vše prohřejeme a takto získanou omáčkou zalijeme vařenou a okapanou cizrnu. Můžeme dochutit sezamovými semínky.

Pomazánka z cizrny
Vařenou cizrnu necháme vychladnout, rozmixujeme ji společně s mladými kopřivovými listy, osolíme, opepříme, přidáme podle chuti třený česnek, sekanou syrovou cibulku, osmahnutou libovou uzeninu a nakládaný sladkokyselý celer. Sypeme nasekaným kerblíkem, event. jinými zelenými natěmi.

Salát z cizrny
Vařenou vychladlou cizrnu smícháme s nakrájenou nakládanou míchanou zeleninou dle chuti a na kousky nakrájenou pikantní klobásou. Dochutíme hořčicí, sardelovou pastou, osolíme a přidáme majolku nebo bílý jogurt. Sypeme nasekanou cibulovou natí a pažitkou.

Karbanátky s cizrnou
Libové maso umeleme a promícháme v poměru 60 ku 40 procentům s uvařenou a rozmixovanou cizrnou. Osolíme, přidáme česnek, pepř, kmín, podušené houby, vejce a kukuřičný škrob a vypracujeme hladké těsto. Z něj tvoříme karbanátky, které obalujeme ve strouhance smíchané např. se sezamovým semínkem a osmažíme po obou stranách na oleji. Na talířích zalijeme bílým netučným jogurtem.

Cizrna na paprice
Uvaříme cizrnu a na kousky nakrájené vepřové či drůbeží maso. Promícháme, vložíme na lehce osmahnutý pórek, přidáme pálivou papriku, krátce osmahneme a zalijeme přiměřeným množstvím vody (ingredience musí zůstat pod hladinou). Osolíme a dusíme. Když je pórek měkký, přilijeme smetanu, v níž jsme rozkvedlali trochu hladké mouky. Chvíli ještě povaříme a podáváme posypané na jemné proužky nakrájenou paprikou.



3. Ukázka z kapitoly „Lněné semínko“

Len (Linum) je rod rostlin z čeledi lnovitých. Je známo asi dvě stě druhů, ale nás bude zajímat pouze len setý (Linum usitatissimum), z něhož se získávají semínka. Léčebné účinky lněného semínka jsou velmi dobře známy a prověřila je staletí. Spočívají v tom, že látky, které obsahuje, utvoří v žaludku ochranný film, který brání dráždění a vzniku zánětů žaludeční sliznice, protože ji chrání před dalšími „útoky“ a usnadňuje její regeneraci a uzdravování. Jak ukazují nejnovější poznatky, jsou tato semínka pro žaludek ideální a při správném užití vlastně suplují zcela rovnocenně funkci zdravé žaludeční sliznice. Zmíněný film (sliz) přilne na tuto sliznici asi na dvě až tři hodiny, čímž jednak splní svoji roli "přehrady", jednak poskytne žaludku čas a klid na to, aby se zregeneroval. Podle některých lékařů nepříjemné symptomy, jako je bolest žaludku, nevolnost, pálení žáhy, křeče, nechutenství, pocit plnosti, tlak apod. mizí již po třech dnech "lněné" léčby. Ovšem i když v některých případech je třeba čekat na účinky více dní, není vhodné konzumaci semínek předčasně přerušit. Semínko také zlepšuje funkci střev. Jeho předností je mj. i to, že dosud nebyly konstatovány žádné vedlejší účinky.
Způsobů užívání tohoto přírodního „medikamentu“ existuje několik.
Můžeme jíst ráno a večer jednu až dvě lžíce lněných semínek před jídlem a zapít vodou (!), nebo je přidáváme do pokrmů (kaší, pudinků, jogurtů apod.). Lze z nich také připravit studený, event. teplý nálev či odvar.
Na trhu jsou semínka hnědá a zlatá; obě mají stejné účinky a liší se jen tím, že pocházejí z různých odrůd. Někteří léčitelé radí konzumovat je raději povařená. Pojídat by je prý měly maminky kojených dětí trpících zácpou.

RECEPTY
CELÁ SEMÍNKA
Nálev z celých lněných semínek
Nálev získáme přelitím lžičky semen šálkem studené, event. vařící vody; pijeme přihřátý či téměř vychladlý 3-6x denně. Při studené variantě necháme odstát přes noc, zalijeme-li semínka vařící vodou, louhujeme je 15 minut.

Odvar z celých lněných semínek
Odvar připravíme tak, že dvě plné lžičky lněného semínka krátce povaříme ve čtvrt litru vody a necháme 15 minut odstát.

DRCENÉ (MLETÉ) SEMÍNKO
V případě použití drceného, resp. mletého lněného semínka dávky snížíme. Takto upravené semínko bychom měli zkonzumovat do týdne, aby nežluklo.
Studený nálev z drcených lněných semínek
Nálev získáme tak, že necelé dvě lžičky mletého semínka zalijeme čtvrt litrem studené vody, necháme do rána odstát, ráno nálev přihřejeme a pijeme.

Odvar z drcených lněných semínek
Odvar připravíme tak, že 10 dkg rozemletých semen svaříme s litrem vody; užíváme vlažný po lžičkách několikrát denně.

Gomasio ze lněných semínek
Lněná semínka nasucho opražíme společně se solí (soli má být asi desetina). Jakmile začnou z pánve odskakovat, trochu je podrtíme v hmoždíři, aby se sůl obalila do oleje, který semínka obsahují. Takto připravené gomasio uložíme do ledničky, kde je uchováváme nejvýše týden; při delším skladování by nám žluklo. Přípravek je určen k dochucení (dosolení) méně chuťově výrazných pokrmů.

Mleté semínko je možné využít i na obklady zánětlivých míst a otoků.
Mletá lněná semínka jako obklad
Mletá semínka (asi 5 dkg) se smíchají s malým množstvím horké vody, aby vznikla kaše. Tou naplníme plátěný sáček, který přiložíme na postižená místa.
Některé návody doporučují tuto kaši přikládat na postižená místa přímo.
Drcená semena se mohou používat ve formě obličejové masky k čištění pleti.