Stanislava Jarolímková

- novinářka a spisovatelka


Co v průvodcích nebývá

aneb Historie Prahy k snadnému zapamatování


Knih o Praze jsou v knihkupectvích i knihovnách řady. Najdeme mezi nimi práce staré i nejnovější, specializované i snažící se představit metropoli ze všech stran, psané zodpovědně i s očividnou snahou za každou cenu zaujmout.
Snažila jsem se přidat do této rodiny pragensií knížku, která má trochu specifické poslání. Je totiž určena buď jako zábavný doplněk čtenářům libujícím si v historii, nebo jako zdroj zajímavých informací pro ty, které děsí letopočty, stavební slohy či střídající se (a většinou neustále bojující) panovníci, a kteří by se přesto chtěli o Praze něco dozvědět a předávat tyto vědomosti například svým dětem či hostům ať z tuzemska či z ciziny.
Samozřejmě alespoň základní data, jména panovníků a historická fakta jsem nemohla vypustit. Snažila jsem se však používat jich co nejméně a přednost jsem dávala tomu, co je zajímavé a co umožní čtenářům zapamatovat si události, lidi, místa či domy, o nichž je řeč. Doufám, že každý tu najde něco, co ho zaujme. Knížku je možné číst „na přeskáčku“, tj. vybírat si pouze to, co konkrétnímu čtenáři stojí za přečtení.
Názvy ulic, náměstí a dalších prostor jsou (pokud není uvedeno jinak) psány v současné podobě.

Víte,