Stanislava Jarolímková

- novinářka a spisovatelka


Co v průvodcích o Praze nebývá

aneb Slavné osobnosti, které žily v Praze


I když Praha je moje rodné město a jejími ulicemi jsem nachodila mnoho kilometrů, dlouho jsem věděla jen málo z toho, co obsahuje tato moje čtvrtá kniha o historii Prahy nazvaná "Co v průvodcích o Praze nebývá - Slavné osobnosti, které žily v Praze". Netušila jsem, na kterých třinácti adresách tu bydlel Mikoláš Aleš, proč má Karel Čapek na hrobě mističku na vodu, kde přesně začal podnikat František Křižík či za kým odcházel z bytu na dn. Rašínově nábřeží Jaroslav Vrchlický. Neměla jsem ani ponětí o tom, že Eliška Krásnohorská byla velmi nemocná a přitom nesmírně statečná žena, a že Vojta Náprstek se oženil po šestnáctileté známosti a jistý čas „hostil“ plejtváka myšoka, onu proslulou „velrybu“ lákající děti do Národního muzea.

Těší mě, že se mi podařilo tyto a další informace získat a ráda se o ně podělím s každým, koho zaujmou. Přiznám se, že díky nim dnes chodím ulicemi Prahy pozorněji a s větší úctou k tomu, co všechno její obyvatelé prožili a vykonali a s čím se museli vyrovnávat.

Text tohoto dílu - tvořený vyprávěním o 28 osobnostech spojených s Prahou - je doplněn 79 ilustracemi: 22 barevnými fotografiemi, 28 kresbami a 29 mapami.

Víte,