Anotace | Obsah | Ukázky | Ilustrace | Zpět na přehled knih |
---|
Žádné obavy – na stránkách této dvoudílné knihy vás nečekají spousty dat, popisy politických jednání ani líčení vyhraných nebo prohraných bitev. Naopak je to dílko mírumilovné, které si všímá především každodenního života našich slovanských předků, na nějž v učebnicích dějepisu obvykle bohužel nezbývá místo.
Text prvního dílu začíná jejich příchodem do nové vlasti, končí rokem 1526, kdy se na český trůn usadili na téměř čtyři sta let Habsburci, a zabývá se takovými otázkami, jako proč lidé běhali s keserem, kdy odříkávali do taktu „tata mamu češe“, proč vysazovali ovocné stromy v lesích, dokdy si všichni navzájem tykali, čemu se rovnaly takové jednotky jako čberník, dlaň, hrnec či látro, proč dostala Plzeň do městského znaku velblouda, co byly mluvící erby a k čemu sloužila a jak vypadala trdlice. Někoho možná více zaujme to, jak se horníci dostávali do dolů, co byly zemnice, co se vlastně přesýpalo v přesýpacích hodinách, jak vypadalo přijímání na pražskou univerzitu Karlovu, proč si lidé nechávali pouštět žilou, co znamenalo „zkrotit vor k lantu“ a co bylo k vidění v bleších cirkusech.
Text doprovází 60 ilustrací mého osvědčeného kreslíře Štěpána Zavadila.
V knize najdete jen stručné zmínky o českých panovnících, neboť těm se věnuje první díl mojí knihy „Co v učebnicích nebývá aneb Čeští panovníci jak je (možná) neznáte“, která se dočkala již druhého vydání.
Na závěr si dovolím jednu poznámku:
Ze zkušenosti vím, že není nutné zapamatovat si všechno, co si přečteme; mnohem důležitější je vědět, kde to v případě potřeby
můžeme najít. Jedním z takovýchto zdrojů by se ráda stala tato knížka.
Víte,