Stanislava Jarolímková

- novinářka a spisovatelka


Co v učebnicích nebývá 1

aneb Čeští panovníci, jak je (možná) neznáte


Každý z nás si odnesl ze školy alespoň matné povědomí o takových postavách české historie, jako byl Sámo, Přemysl Oráč, Karel IV., Marie Terezie a její syn Josef II. či František Josef I. Ti pilnější znají českých knížat, králů a císařů více, a ovládají i mnohá důležitá data, klíčové bitvy či války a významné listiny.
O samotných českých panovnících jako lidech toho však většinou víme pramálo, neboť v učebnicích na to nezbývá místo. Málo toho víme obvykle i o některých okolnostech, zvyklostech či motivacích provázejících jejich panování.
Tato knížka neslibuje, že převrátí dosavadní poznatky o minulosti našeho národa vzhůru nohama. Místo toho se „jen“ pokusí ukázat české panovníky tak, aby se čtenáři při zmínce o nich vynořila alespoň jedna konkrétní zajímavost s nimi či s jejich dobou spojená, neboli aby tyto postavy české historie už nebyly pouhými nositeli jména a titulu, ale staly se konkrétními lidmi.
Doufám, že čtení to bude zajímavé i trochu poučné.
Podotýkám, že nejsem profesí historikem, takže jsem si – odborníci nechť prominou - dovolila nezabředat do všech nesmírně složitých vztahů, vazeb a pletich, které oněm vyvolencům komplikovaly život, protože by toto odpočinkové čtení zbytečně zatěžovaly.
Představuji opravdu všechny české panovníky, včetně těch, kteří se českou historií jen mihli, a včetně několika přemyslovských knížat, o nichž se mi nepodařilo získat „neučebnicová“ fakta; pasáže o nich jsem označila slůvky „Spíše pro zvídavé“.
Knihu můžete pochopitelně číst na přeskáčku.
I tak možná dojdete brzy k závěru, že těmto tzv. slavným většinou nebylo co závidět.

Víte,