Stanislava Jarolímková

- novinářka a spisovatelka


Zajímavosti ze světových dějin – 2. díl


Druhý díl této knihy je zaměřený – stejně jako díl první – na zahraniční zajímavosti, jen se v  něm o nějaké století posunul čas. Pokud do ní nahlédnete, pak se v I. kapitole, nazvané „Výběr zajímavostí ze šesti světadílů“, dozvíte například nejen to, čeho se nejvíce obávali afričtí otroci odvážení do Ameriky, jak probíhalo osídlování Nového světa a čím do něj zasahoval například Buffalo Bill, ale třeba i to, jak přišel báťuška car k Sibiři či jaké byly začátky evropské kriminalistiky.

Kapitola „Věštili proroci, že tma bude v noci“ zbaví „záhadnosti“ Michela de Nostradama či Grigorije Jefimoviče Rasputina a mimo jiné přidá povídání o dovádivých běhajících kamenech, o kontaktech se záhrobím či o tom, v čem pohádky nelžou. Třetí kapitola, nazvaná „Osobnosti a jejich tajnosti“, vám prozradí, čím vykoupil norský skladatel Edvard Grieg svoji slávu ve světě hudby, čeho si na ženách nejvíce vážil Johann Wolfgang von Goethe a proč si Albert Einstein odmítal čistit zuby. V závěrečné  kapitole „Vynálezy a dovednosti“ si přijdou na své ti z vás, které zajímá historie předmětů považovaných dnes za běžné, či dokonce již překonané pomocníky našeho každodenního života. Dozvíte se například, že coca-cola byla původně lékem, jak cestovali pasažéři prvních dopravních prostředků poháněných elektřinou či jak vypadaly obaly prvních konzerv, čím se jistý pes zasloužil o suchý zip a proč žiletka nedostala název po svém „otci“.

Vyhledat to, co vás v dané chvíli zajímá, vám umožní kromě Obsahu i připojený Rejstřík.

Texty provází 50 ilustrací Štěpána Zavadila, které jsem volila opět tak, aby nebyly notoricky známé.

U panovníků uvádím za jejich jménem dobu vlády, zatímco u ostatních postav jsem vepsala data narození a úmrtí; datace jsem většinou přebírala z Všeobecné encyklopedie v osmi svazcích Diderot a biblické odkazy vycházejí z ekumenické bible vydané roku 1979.

Víte,


Bude mi potěšením, když se začtete alespoň do některých pasáží této knihy, kterou jsem psala s velkou chutí.
Stanislava Jarolímková