Stanislava Jarolímková

- novinářka a spisovatelka


Co ještě nevíte o životě našich předků – 2. díl


Druhý díl knihy o životě našich předků jako by z oka vypadl tomu prvnímu: všech 15 kapitol má totožné hlavní názvy a liší se pouze mezititulky, text je přibližně stejně dlouhý a rozdíl je pouze v tom, že začíná rokem 1526. Nezměněn zůstal i počet ilustrací Štěpána Zavadila, jichž je rovněž šedesát.

Kdo má zájem, může se v něm dočíst například to, co bylo veverče, odkdy dostávali naši předkové dědičné příjmení, kdy byly zavedeny adresy v dnešní podobě, že žárovky nebyly zpočátku vítány, kdy vznikly dnešní korunovační klenoty, kdy se začaly stavět činžovní domy, který náš hrad a kdy byl jako první vyfotografován, jakou neplechu provedl Kacafírek nechvalně známému místodržícímu Slavatovi, odkdy se používá kamenné uhlí a co to byl komisárek. Kniha nabízí také informace třeba o tom, jak měl Děda Mráz vystrnadit Ježíška, odkdy slavíme Silvestr a rozesíláme novoročenky, co byly dvojtřídky, proč kloučci běhali do čtyř let v šatičkách, jaký je text moravské a slezské hymny, odkdy byl u nás ordinován penicilin a jak vzniklo salutování.

I v tomto dílu najdete o českých panovnících pouze stručné zmínky, neboť se jim věnuje druhý díl mojí knihy „Co v učebnicích nebývá aneb Čeští panovníci jak je (možná) neznáte“, která se – stejně jako I. díl – dočkala druhého vydání.

Pokud vám text bude připadat alespoň zčásti tak zajímavý, jako připadal mně při psaní, pak je šance, že jeho přečtení nebudete považovat za ztrátu času.

Víte,