Anotace | Obsah | Ukázky | Ilustrace | Zpět na přehled knih |
---|
Tato kniha, určená čtenářům již od žáků II. stupně základních škol, vznikla zčásti proto, aby poopravila představy o roli panovnic, které v nás zanechaly pohádky. V nich tyto obvykle krásné mladé a úsměvavé ženy figurují spíše jako manželův doplněk.
Obdobný „pohádkový“ pohled na panovnice mívali i středověcí kronikáři, kteří dlouho považovali informace o kněžnách a královnách většinou za nedůležité a své zápisy psali v duchu tehdejšího názoru, že historii tvoří výhradně muži-válečníci. O jejich manželkách proto psávali stručně, byť by měli – jak si ukážeme – o čem psát. Je to škoda, neboť středověké kroniky zůstávají – kromě archeologických nálezů – pro novodobé historiky nejdůležitějšími (byť občas neobjektivními) zdroji informací.
Nová kniha je volným pokračováním mého dvoudílného titulu „Čeští panovníci, jak je (možná) neznáte“, jehož protagonisty jsou naopak všichni čeští panovníci a manželky se představují spíše pro úplnost informací. Tento titul vyšel poprvé roku 2006, dočkal se (i na žádost pedagogů) několika dalších vydání a je na trhu dodnes.
Potěšilo by mě, kdyby stejný zájem vyvolaly Výjimečné české panovnice, zpracované – až na výjimky – z mnoha nových pramenů i z rozhovorů s historiky.
Půjde o ženy, které nebyly pouze tichými poddajnými partnerkami, ale stávaly se svým manželům oporou a pomáhaly jim radou i skutky při řešení nesnadných státnických záležitostí. Jejich muži měli štěstí, leč štěstí mívaly i ony, neboť zdaleka ne všichni panovníci byli ochotni přiznat jim podíl na vládnutí.
V knize naleznete 40 barevných ilustrací včetně dvou zjednodušených mapek s vyznačenými významnými místy, o nichž je v textu řeč. Jedna zachycuje Prahu tvořenou do roku 1784 pouze čtyřmi pražskými městy a na druhé je Pražský hrad.
Přeji pohodové počtení.