Stanislava Jarolímková

- novinářka a spisovatelka


Sídla českých panovníků


Jdi na ukázku:
1. Ukázka z kapitoly „Bezpečnost jistily piknůsky a flankovací věže“
2. Ukázka z kapitoly „BEZDĚZ – první výšinný strážce zemské stezky, který sloužil i jako vězení “


1. Ukázka z kapitoly „Bezpečnost jistily piknůsky a flankovací věže“

Královské hrady byly chráněné buď strmými srázy, nebo řekami, potoky či bažinami, ale to samozřejmě proti případným dobyvatelům nestačilo. Proto dostávaly pevné, neustále kontrolované, opravované a zdokonalované hradby, které bývaly i několik metrů široké a až 10 či 12 m vysoké.

Horní část hradeb bývala osazena cimbuřím*, „lemovaným“ na vnitřní straně ochozem.

*Cimbuří tvořily „zuby“ (odborně zvané stínky), za které se mohli obránci ukrýt před střelami dobyvatele, a mezery (proluky), do nichž se postavili jen ve chvíli, kdy stříleli. Od 14. století se „zuby“ rozšiřovaly a o století později v nich byly vyřezávány střílny, což samozřejmě zvyšovalo bezpečnost střelců.

Ochozy byly v době, kdy se využívaly palné zbraně*, zastřešovány. Díky tomu byli obránci chráněni nejen před deštěm a sněhem, ale i před střelami, a navíc sem mohli ukládat střelný prach, aniž by navlhl. Při použití vlhkého střelného prachu by totiž palné zbraně nestřílely.

*Zbraně zvané souhrnně střelné se člení na mechanické, jimiž byly například luky, praky či kamenomety, a na palné, které využívají chemickou energii zápalné látky (například střelného prachu). U nás se palné zbraně používaly od konce 14. století, říkalo se jim pušky, a z počátku se z nich střílelo kamennými nebo železnými střelami velkými asi jako jablko. Dělily se na menší ruční palné zbraně (rychlice, píšťaly, houfnice, tarasnice apod.) a děla, která střílela kamenné (zejména žulové) koule o váze až několika desítek kilogramů.

Kryté ochozy mívaly často podsebití, což byl otvor v podlaze ochozu, jímž mohli obránci „pod sebe bít“ neboli na útočníky střílet, házet kameny nebo lít vařící vodu či smolu. Prý se dokonce užívalo sypání rozžhaveného písku a lití vařícího oleje; olej však býval podle historiků ve středověku považován za cennou potravinu a pro tento účel se nepoužíval.

Protože útočníci se někdy snažili zapálit dřevěné ochozy pomocí střel s hořícími smotky, bývaly tyto části hradeb nahazovány mazanicí neboli kvalitní hlínou rozmíchanou s plevami, díky níž dokázaly ohni lépe odolávat.

Obránci museli počítat s tím, že se dobyvatelé budou snažit hradby přelézt, a to buď pomocí žebříků a tak zvaných ostrví, nebo dřevěných obléhacích věží zvaných „kočky“*.

Žebříky i ostrve se obránci snažili odstrkovat od hradeb tyčemi, ale obrana proti „kočkám“ byla náročnější.

*Tyto věže, opatřené kvůli snazšímu přemísťování kolečky, bývaly přibližně stejně vysoké jako hradby. Ozbrojenci vystoupali po jejich žebříku celkem bezpečně až na horní plošinu, odkud přeskočili po vysunutém můstku na hradební ochoz. Protože obránci se snažili dřevěné „kočky“ zapálit pomocí střel nesoucích zapálené smotky, zavěšovali útočníci na čelní a boční strany věží navlhčené kůže.

Útočníci si také najímali horníky, jejichž úkolem bylo narušit hradby zdola.

Horníci se v takovém případě usadili u paty hradeb v takzvaném mrtvém prostoru*, kam by mohli obránci střílet jen tehdy, kdyby se nebezpečně vyklonili z ochozů a riskovali, že je útočníci zasáhnou. Zde začali kopat většinou pod základy hradeb štolu, jejíž hotové úseky zajišťovali výdřevou; dokončenou štolu naplnili slámou, dehtem apod., a zmíněný hořlavý materiál zapálili. (Později do štol rozmísťovali soudky se střelným prachem.) Jakmile oheň „spolykal“ výdřevu i výplň, štolu zavalila hlína, došlo k narušení základů a tím pádem k borcení příslušné části hradeb.

*Aby útočníci přišli o možnost zneužívat mrtvý prostor u hradeb, vznikla metoda zvaná flankování označovaná za jednu z forem takzvané aktivní obrany. Spočívala v tom, že stavitelé zabudovali do hradeb nový typ věží zvaných flankovací, které měly kruhový půdorys a z hradeb vyčnívaly tak šikovně, že obránci mohli z jejich úzkých střílen zasáhnout každého, kdo se v onom prostoru pohyboval. (Název věží je odvozen od francouzského slovesa „flanquer“, které lze přeložit jako „ohrožovat z boku“.)

***

Hradní páni museli počítat s tím, že nejslabším článkem hradeb je brána.

U ní bývala budována věž zvaná hláska, na níž drželi trvale službu strážní zvaní hlásní, kteří z ní viděli do širokého okolí a mohli hlásit ihned všechno podezřelé. A přes příkopy* vyhloubené před bránou vedly obvykle padací (svodivé) mosty, které se uzavíraly na noc (v případě nebezpečí i přes den) pomocí lan nebo řetězů, navíjených rumpálem přes kladky.

*Pokud byl příkop vysekaný ve skalnatém terénu, práce na něm sice trvala dlouho, ale měl dvě výhody: nejenže vytěžený kámen býval použit na stavbu hradu, ale příkop mohl mít stěny v podstatě kolmé na dno, takže kdyby do něj útočník spadl, bez pomoci by se nevydrápal ven. Příkopy hloubené v hlinitém terénu musely mít boční strany svažité a bylo nutné je obkládat drny, dřevem či obezdívkou, aby se nesesouvaly. Někdy v nich bývala voda trvale, ale někdy se do nich vpouštěla z přilehlých vodních zdrojů pouze tehdy, když se blížil nepřítel. Pokud stavebník zvolil příkop trvale suchý, bez vody, pak býval obvykle mnoho metrů široký a hluboký. Příkop býval často lemován z vnější strany ještě valem, zbudovaným obvykle z hlíny získané hloubením příkopu.

Hradební brány se uzavíraly buď vraty, nebo tzv. hřebenem.

Vrata mívala pohyblivá křídla mnohdy pobitá plechem či železnými pásy pospojovanými v místech křížení velkými hřeby, otevírala se dovnitř a po uzavření je stráže zajistily závorou tvořenou jedním či dvěma silnými trámy. Výrazem „hřeben“ se označovala těžká okovaná či kovová padací mříž, která se pohybovala nahoru a dolů v postranních drážkách.

K obraně brány sloužíval někdy barbakán. Tím byl možno říci „dvorek“ zřízený před bránou, který ji chránil před zásahy velkých děl jednak svou hradbou, a jednak tím, že kdyby jeho vstupní branou prolétla dělová koule, nezasáhla by hradní bránu. Na českých hradech se barbakán používal spíše výjimečně; jeden byl zřízen u východní brány Pražského hradu.

***

Obránci museli chránit nejen hradby a brány, ale i jednotlivé budovy v areálu hradu, které se útočníci snažili ničit pomocí střelných zbraní. K nim patřily kamenomety vrhající velké kameny, schopné narušit zdi a prorazit nejen střechy, ale někdy i podlahy mezi patry.

Nebezpečná byla samozřejmě i děla vystřelující kamenné koule, mezi nimiž vynikalo od 14. století dělo s krátkou hlavní zvané bombarda. Ta byla schopná dostřelit do vzdálenosti 500 metrů.

Byla určena zejména k boření zdí, dopravit a usadit ji na místo mohlo trvat několik dní a její příprava k výstřelu si vyžádala až dvě hodiny. Jeden výstřel stál tolik, co devět krav, ale bylo možno z ní vystřelit za den nanejvýše šest či sedmkrát (!), protože musela před každou ranou zcela vychladnout, jinak by praskla. Navíc poté, co z její hlavně vyšlo několik desítek kamenných kulí, se obvykle roztrhla. Výjimečně výkonná byla bombarda zvaná Rychlice, která byla schopna vystřelit roku 1422 na Karlštejn až třicetkrát za den.

Útočníci se často snažili hradní budovy také zapálit. Buď na ně stříleli z kuší a luků šípy nesoucí pod svým hrotem hořící smotky či zapálené věnce napuštěné smolou, nebo vystřelovali z velkých praků soudky plné hořlavin či dokonce celé trámy napuštěné hořlavými látkami. Pokud byla střecha hradního paláce ze šindelů či došků, vzplála po takovém zásahu velmi ochotně a rychle, a proto ji obránci při ohrožení preventivně pokrývali mokrými kůžemi. Lépe na tom byly hradní budovy, jejichž střechy nesly odolnější krytinu – dvoudílné „vlnité“ tašky zvané prejzy.

***

Dobyvatelé se obvykle snažili dobýt hrad rychlým útokem, a pokud neuspěli, nanejvýše před zimou vyplenili okolí a odtáhli. V některých případech se však rozhodli hrad oblehnout, takže si začali budovat ležení*. I když se ve středověku v zimním období obvykle neválčilo, protože býval nedostatek krmení pro koně, obléhání občas pokračovalo i přes zimní měsíce.

*Ležení se pochopitelně nacházelo v bezpečné vzdálenosti od hradu, neboli mimo dostřel obránců, a bylo ve dne v  noci střeženo. Stály v něm stany a někdy polozemnice. V ležení nesměla chybět kovárna, aby kováři mohli opravovat zbraně či kovat koně.

Jakmile obyvatelé hradu zjistili, že obléhatelé začali budovat ležení, snažili se nejen co nejrychleji doplňovat výzbroj a opravovat hradby a brány, ale také sváželi z okolí co nejvíce ulovené zvěře, obilí a zeleniny, protože bylo jisté, že obléhatelé se budou snažit rychle uzavřít všechny přístupové cesty do hradu. Doplňovali samozřejmě i zásoby vody. Kdyby se takto nepřipravili, mohlo by se stát, že by se museli nepříteli vzdát kvůli hladu a žízni.

Občas se dočteme, že obyvatelé hradu mohli při obléhání využít k útěku tajníky* neboli tajné chodby. Ty jsou z  historie skutečně známy, ale v Českém království jich bylo podle historiků jen několik, a navíc vedly z menších hradů například do sklepů nejbližšího města; několikakilometrové tajníky odborníci vylučují.

*Důvody malé obliby tajníků byly tři. Za prvé stál-li hrad na skále, bylo nutno chodby vysekat v kamenném terénu, a protože to bylo velmi pracné, bývaly úzké a měly tak nízký strop, že i středověký člověk dorůstající výšky 160 se musel sehnout. Druhým důvodem byl fakt, že obránci museli neustále kontrolovat, zda se stěny a strop tajníku nezbortily, či zda ho nezaplavila voda z nějakého skalního pramene. A dotřetice nikdy nebylo jisté, že někdo z hradního služebnictva neprozradí obléhatelům, kde je vstup do tajníku, jenž by se tak pro ně mohl stát „vstupní bránou“ do hradu. Pokud vím, tak z královských hradů nabídl pouze Zvíkov pokus o vybudování takovéto chodby, která byla zpočátku vysoká 130 cm, ale její výška klesala postupně (zřejmě v zájmu zrychlení prací) na 80 cm, což se blížilo její šířce.

2. Ukázka z kapitoly „BEZDĚZ – první výšinný strážce zemské stezky, který sloužil i jako vězení “

Bezděz založil ve 13. století Přemysl II. Otakar díky tomu, že často navštěvoval pracovně alpské země, kde si uvědomil, že tak zvané výšinné hrady mají – ve srovnání s nížinnými – řadu předností. K nim patřilo jak to, že případní dobyvatelé museli nejprve zdolat příkré srázy, aby se dostali k hradbám, tak to, že obránci dohlédli z hradeb dále do kraje, a mohli tudíž snáze střežit široké okolí hradu proti případným vetřelcům. A protože za jeho vlády prožívalo České království úspěšný hospodářský rozvoj a dařilo se obchodování, rozhodl, že Bezděz bude sloužit mj. i jako strážce velmi využívané zemské stezky vedoucí z Prahy na sever do Žitavy*, významného obchodního centra na území tak zvané Lužice.

*Město Žitavu (jejíž český název vznikl podle obilí-žita; dnes zní Zittau) založil Přemysl II. Otakar na území, které je dnes součástí Německa, ale ve 13.–17. století patřilo k Českému království. Založení města v té době probíhalo tak, že zakladatel, tedy v tomto případě „náš“ Přemyslovec, objel na koni symbolicky předpokládaný městský pozemek, a tím vytýčil jeho hranice, neboli naznačil, kudy mají vést žitavské městské hradby.

Pro hrad si zvolil 604 m vysokou homoli zvanou Velký Bezděz, chráněnou z jihu skalními nepřístupnými útesy a z  ostatních stran strmě spadajícími svahy. (Sousední Malý Bezděz se svou výškou 577 m možná vyššímu kopci jen tiše záviděl nejen jeho výšku, ale i slávu.) Stavbu, která začala zřejmě roku 1264, svěřil král stavební huti, díky níž se Bezděz stal významným reprezentativním sídlem, které nebylo nikdy výrazně přestavěno neboli se dodnes víceméně zachovalo v původní podobě.

Do hradu se vcházelo první hradní bránou (1). Kdo jí prošel, zjistil, že má po pravé straně jižní hradní svah, který byl – jak vidíme z obrázku – rozdělen dvěma zdmi zakončenými bránou (2, 3). Třetí bránu chránila asi 30 m vysoká věž zvaná Čertovka (4)* o obvodu 14 m, jejíž zdi byly ve spodní části silné přes 2 metry. Byl to typ věže zvané bergfrit, a vstupovalo se do ní od severu v úrovni prvního patra po žebříku, který se vtahoval dovnitř. Přízemí nemělo žádné okenní otvory a přístup do něj byl otvorem v podlaze prvního patra.

*Věž dostala název díky pověsti, podle níž u této hradby zakončené cimbuřím řádila v minulosti skupina čertů, kteří se v podobě různých zvířat zjevovali hradní posádce. Zahnat se je podařilo teprve vybudováním kapličky pro svatého Michaela (viz mapka), který prý nad čertisky zvítězil.

Za Čertovkou vedla původně cesta k západní bráně zvané zásobovací (5), uzavírané na závoru, a ústící na nádvoří Dolního hradu. Podle slavného hradologa (odborně „kastelologa“) Augusta Sedláčka měl Dolní hrad zpočátku „jediný úkol: zameziti vším způsobem přístup k Hornímu hradu“.

V této části Bezdězu se nacházel na severní a jižní straně nádvoří manský dům (6a, 6b) určený – jak název napovídá – pro poddané, jimž se říkalo manové. Za nimi „vykukovala“ 35 m vysoká pětipatrová Velká věž (7), nejvyšší hradní stavba, z níž stráže střežily okolí. Měla kruhový půdorys o průměru 10,5 m, její zdi byly v nejnižší části více než 4 m silné, a vstup do ní se nacházel ve výšce 9 m z hradby oddělující Dolní a Horní hrad.

Bránou (8) se vstupovalo do Horního hradu, na jehož nádvoří se nacházela ve skále vysekaná asi 11 metrů hluboká nádrž neboli cisterna (9) na dešťovou vodu. Cisterna se stala jediným zdrojem vody, neboť Bezděz neměl vlastní studnu; protože – jak jsme si řekli – voda v těchto nádržích bývala znečištěná, nechávali si obyvatelé hradu přivážet kvalitní pitnou vodu z podhradí. Na nádvoří Horního hradu stál palác králova zástupce – správce (10), který v panovníkově nepřítomnosti přebíral roli hradního pána a zajišťoval, aby Bezděz co nejlépe střežil široké okolí zejména proti cizím vetřelcům.

Samozřejmě král tu musel mít svůj palác* (11), v němž se mohl pohodlně ubytovat. Tento palác se stal nejvýznamnější a nejhonosnější budovou Bezdězu, byl dvakrát větší než ostatní bezdězské budovy a jeho místnosti byly propojeny dřevěnou, na nádvoří orientovanou pavlačí. Ovšem vzhledem k hlavnímu „hlídacímu“ poslání hradu tu chyběla velká reprezentační místnost. Král totiž nehodlal na Bezdězu pobývat ani často, ani dlouhodobě, a neuvažoval ani o tom, že by tu přijímal urozené hosty a vedl tu jednání.

*Král obýval první patro paláce, jehož některé místnosti byly zatepleny roubenými komorami. Zdejší omítky byly velmi kvalitní, takže je podle historiků můžeme vidět při návštěvě hradu dodnes. Tehdejší stavitelé totiž věděli, že nejlepší je namíchat písek a vápno v poměru 1 ku 1, a kvůli vyšší trvanlivosti omítky přidat ostrý písek, keramické střepy nebo dřevěné uhlí.

Vlevo od panovnického paláce (při pohledu na palácové průčelí z nádvoří) vyrostla čtvercová místnost, na niž navázala kaple (12) zasvěcená původně archandělu Michaelovi (zmíněnému údajnému vítězi nad zdejšími čerty). Panovník tu sedával při mši na tribuně, kam vystupoval po točitém schodišti. Kaple měla uvnitř kolem dokola ochoz, z nějž bylo možno v případě ohrožení střílet úzkými střílnami.

Na závěr si ještě připomeňme, že poté, co byla (zřejmě v době, kdy hrad již nebyl královským majetkem) uzavřena zmíněná zásobovací brána (5), vznikla nová přístupová cesta, která vedla od brány u Čertovky (3) k východní hradní bráně (13). Cesta byla zčásti vylámaná ve skále, ale na její povrch byla navezena hlína či písek, takže po ní mohli jezdit i koně.

***

Když Přemysl II. Otakar odjížděl do osudné bitvy na Moravském poli*, byl si vědom toho, že může padnout.

*Šlo o bitvu, v níž chtěl vybojovat korunu krále Svaté říše římské na Rudolfu I. Habsburském. (Titul římského krále této svérázné říše byl podmínkou k získání titulu římského císaře.) Bitva se odehrála 26. srpna 1278 na místě zvaném takto obyvateli Rakouska dodnes, ovšem v němčině, tedy Marchfeld. (Die March je německý název řeky Moravy, a das Feld je pole.) Nešlo však o „obyčejné“ pole: nazývala se tak úrodná nížina rozkládající se kolem soutoku řek Moravy a Dunaje severovýchodně od Vídně, která měřila na délku 50 km (dva dny cesty) a na šířku 20 km.

Požádal proto svého oblíbeného synovce Otu V. Braniborského, zvaného Dlouhý, pohledného syna své sestry Boženy neboli Beatrice, udatného rytíře vysoké postavy, aby se v případě jeho smrti stal do plnoletosti poručníkem sedmiletého synka Václava (budoucího českého krále Václava II.). Ota ochotně slíbil, ale ne proto, že by chtěl strýce Přemysla Otakara zbavit starostí, nýbrž proto, že měl zálusk právě na Bezděz, protože střežil významnou obchodní cestu, která spojovala centrum Českého království s jeho Braniborskem.

Když 26. srpna roku 1278 Přemysl II. Otakar na Moravském poli skutečně padl, Ota v září přispěchal do Čech jako o závod se čtyřmi sty ozbrojenými jezdci, za nimiž o něco později připochodoval přibližně stejný počet pěšáků. Ujal se ochotně vlády, protože malý Václav sice zdědil český trůn, ale až do své plnoletosti – tedy dalších pět let – nemohl panovat. Bohužel Braniborec o Čechy „pečoval“ tím, že je drancoval, a svými vojáky obsadil Bezděz, na který dal malého bratrance a jeho matku Kunhutu* tajně převézt z Pražského hradu v noci z 25. na 26. ledna 1279, kdy venku mrzlo jen praštělo.

*Bohužel Kunhuta po dvou měsících Bezděz opustila, aby údajně zařídila manželův pohřeb, ale ve skutečnosti chtěla uprchnout do Českého Slezska (území v severovýchodní části naší země, kam nesahala pravomoc Oty Braniborského). Sedmiletý královský synek zůstal tedy na hradě sám jen s chůvou Eliškou, a navíc se po matčině odchodu dohled nad ním ještě zpřísnil. Nebylo divu, že když se v dospělosti oženil a měl dcery, nedal žádné z nich matčino jméno a naopak jednu z nich nechal pokřtít podle hodné chůvy Elišky. Z této dcerky Václava II. vyrostla dívka zvaná Eliška Přemyslovna, která se stala manželkou Jana Lucemburského a maminkou Karla IV.

Občas se dočítáme, že Václav musel během tohoto bezdězského pobytu nosit pouta na rukou, že chodil jako otrhánek, poznal dokonce i co je to hlad apod. Podle historiků je sice pravděpodobné, že jeho útrapy kronikáři poněkud zveličovali, ale je jisté, že mu bylo bez matky na hradě smutno a navíc se nudil, protože si neměl s kým hrát. Spisovatel Svatopluk Čech o něm v 19. století napsal báseň Vězeň na Bezdězu, v níž je řeč o sirotkovi Václavovi drženém zrádným bratrancem v kleci, o kterou on – „pták polapený bije křídlem sivým a něžnou hlavou s očkem úzkostlivým.“ A navíc ho Oto v září roku 1279 * z královského hradu odvezl.

*Oto nejprve odvezl bratránka do Žitavy, a pak na svůj oblíbený hrad Špandava. Čechům ho vydal teprve roku 1283 – ovšem až poté, co od nich obdržel za „péči“ o budoucího českého krále 3,75 (podle jiných pramenů 5 či 7,5) tun stříbra! (Pro srovnání: autobus váží kolem 10 tun) Když dvanáctiletý Václav vjel 24. května onoho roku do Prahy, byl sice pobledlý a pohublý, ale držel se prý v sedle zpříma a ze všech sil se usmíval. Následky útrap si však nesl po zbytek života. Kvůli nedostatku vitaminu D trpěl křivicí, a míval panický strach nejen z koček a tmy, ale i z bouřek; kdykoli začalo v dálce hřmít, ukrýval se v přenosném skříňovém oltáři, který si nechal vyrobit pro svaté ostatky a který vozil všude s sebou. Navíc měl vážně narušené trávení.

I když Václav II. neuměl číst ani psát, stal se z něj vzdělaný muž, neboť měl fenomenální paměť, a co jednou slyšel, to si pamatoval „po celý život.“ Ovšem nebylo divu, že po svých smutných vězeňských zážitcích neměl hrad Bezděz v oblibě, a proto ho s lehkým srdcem zastavil roku 1300 mocnému šlechtici Hynkovi z Dubé.

Jan Lucemburský Bezděz rovněž zastavil, ale Karel IV. ho vyplatil, neboť si cenil nejen hradu, ale i přilehlého území. Zapsal ho do zákoníku Maiestas Carolina mezi nezcizitelné hrady, rád tu pobýval, a roku 1366 založil asi 10 km vzdálený Velký rybník, který byl později přejmenován na Máchovo jezero. Jenže Václav IV. Bezděz roku 1398 znovu zastavil a za husitských bouří sem dala katolická církev převézt z Prahy různé církevní a světské cennosti. Po smrti Václava IV. (tedy od roku 1419) byl Bezděz zastavován až do počátku 17. století, chátral, a byl dokonce dobyt a vypálen.

Bezděz přestal být královským hradem roku 1622, kdy ho zakoupili Valdštejnové. Roku 1932 ho získal Klub českých turistů, roku 1953 přešel do péče státu a roku 1978 byl prohlášen národní kulturní památkou.