Stanislava Jarolímková

- novinářka a spisovatelka


Na co v učebnicích dějepisu nezbylo místo – 2.díl


Druhý díl tohoto titulu přináší rovněž méně známé a do sedmi kapitol rozdělené zajímavosti z české historie. Nabízí například povídání o stavebnici Merkur, o bonbonech zvaných hašlerky, o rodinném životě T. G. Masaryka, o slavné a úspěšné obuvnické firmě Baťa či o okolnostech a průběhu atentátu na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha. Vysvětluje také, co pro český národ udělal J. J. Jungmann, čím zdolali cestovatele Emila Holuba afričtí Mašukulumbové, jaké byly okolnosti vzniku Fučíkovy „Reportáže psané na oprátce“, nebo prozrazuje, že Boženu Němcovou nebavilo být dobrou hospodyňkou a kde a kdy se u nás vedly diskuze o tom, zda se andělé neunaví, když neustále otáčejí nebesy.

Tento díl začíná rokem 1526, kdy na český trůn usedli Habsburkové, a pokud v některých kapitolách padnou zmínky týkající se období před tímto přelomem, pak jsou zařazeny do pasáže „Co ještě stojí za zmínku“.

Text doprovází 32 kreseb, které představují třeba celu Julia Fučíka v pankrácké věznici, obraz „Rozbalování mumií“ Luďka Marolda či situaci na pražské křižovatce, kde došlo ke zmíněnému atentátu na R. Heydricha. Ukazují také obuv zvanou krpce, účes, jaký nosili zámožní Mašukulumbové, či motocykl firmy Laurin a Klement s přívěsem, v němž sedával spolujezdec a proutkem odháněl zvídavé psy.

Na začátku každé ze sedmi kapitol je umístěna mapa s vyznačenými důležitými místy, o nichž je v textu řeč.